November 18 River Region Sports Wrap

SGHS honors fall student-athletes

STE. GENEVIEVE – Ste. Genevieve High School held its fall sports awards programs Monday and Tuesday.

 

Football honors:

Scout Team Player of the Year: Will Vaughn

Hog of the Year: Dale Propst

Goon of the Year: Klayton Squires

Loyal and True Award: Tanner Weiler

 

Season results:

Football

Varsity Record:  7-4

JV Record: 4-3

(Post-Season Awards cannot be released until all conference and district teams have concluded their season)

 

Volleyball honors:

Most Digs – 251 – Maya Watts

Most Assists – 633 – Devyn Basler

Highest Serving Percentage – 96.0% – Abby Moore

Most Total Blocks – 86 – A.J. Prudent (School Record)

Most Ace Serves – 44 – Dru Koetting (School Record)

Most Kills – 269 – Dru Koetting

Heart & Hustle Award – Tessa Grass

Most Improved Player Award – Devyn Basler

Offensive MVP – Dru Koetting

Defensive MVP – Maya Watts

Overall Team MVP – Abby Moore

 

Season honors

Varsity Record: 18-10-1

JV Record: 14-10-2

Freshman Record: 3-8-7

MAAA 1st Team All Conference: Dru Koetting, Abby Moore

MAAA 2nd Team All Conference: Tessa Grass

1st Team All District: Abby Moore, Maya Watts

2nd Team All District: Devyn Basler, Tessa Grass, Dru Koetting

 

Cross Country honors

Boys

Heart of a Dragon- Levi Wiegand, Mason Gegg  

Most Improved- Trey Bloom 

Runner of the Year- Nathan St. Clair

 

Season honors

All-Conference: Nathan St. Clair (8th), Levi Wiegand (12th)

All-District: Nathan St. Clair (6th), Levi Wiegand (29th)

All-State: Nathan St. Clair (19th)

 

Girls

Runner of the Year- Hollyn Zangaro

Heart of a Dragon- Sadie Greminger

Most Improved- Sophia Fritsch

 

All-District: Hollyn Zangaro (11th), Dakotah Medows (22nd), Kayden Huck (30th)

Tied for 4th place as a team at the District Meet

 

Girls Golf honors

Spirit of the Game – Etta Heller

Most Improved Golfer – Regean Naeger

Most Valuable Golfer – Lani Yamnitz

Season honors:

Varsity Match Record: 6-8

JV Match Record: 3-3

Tournament Record: 14-33

3rd Place Finish at the 1st Annual Dragon Invitational (Lani Yamnitz-6th; Etta Heller-8th)

Individual Match Medalists: Lani Yamnitz (Home Match 9/14), Regaen Naeger (Home Match 10/4), Ava Meyer (Away Match 10/5)

 

Cheerleading honors:

Cheerleader Award- Isabella Neel

Spirit Award- Kyleigh Przygoda

Most Improved- Savannah DeRousse

Best Technique- Isabella Neel

Best Jumps Award- Chloe Walker

Hardest Worker- Caitlin Gray

 

Dance honors:

Emerald of the Year- Lieutenant Carter

 

Team rosters:

 

FOOTBALL  

Paul Ahrens

Ian Allen

Greg Amlong

Gavin Amlong

Anthony Bader

Vinil Bhagha

Kyle Bley

Aiden Boyer

Zach Boyer

Kaden Buatte

Carter Burr

Noah Burr

Landen Carron

Chris Castorena

Charlie Corbett

Corey Crump

Alex Fleeman

Devin Flye

Kaden Flye

Hayden Ford

Landon Ford

Gage Gross

Hayden Heberlie

Elijah Holifield

Jordan Jacob

Jacob Johns

Nathan Johnson

Lucas Kellum

Wyatt Kemper

Carter Klump

Mason Langeneckert

Austin McBride

Dalton McBride

Drew Merriman

Aiden Meyer

David Morris

Mason Nix

Thomas O’Brien

Thomas Pecaut

Cole Pfaff

Dale Propst

Tucker Reed

Jayden Rhinehart

Augustus Schierhoff

Matt Schmidt

Jacob Schweigert

Bryant Schwent

Justin Schwent

Wyatt Springkamper

Klayton Squires

Landon Thompson

Aiden Trollinger

Will Vaughn

Nolan Walls

Tanner Weiler

Ayden White

Gabe Willett

Kaleb Wilson

Evan Winters

Karter Worley

 

Manager:

Cole Romann

 

VOLLEYBALL        

Devyn Basler

Elizabeth Basler

Anna Bennett

Sara Bone

Abby Boyer

Alli Byington

Kale Clements

Piper Estes

Kailyn Fallert

Alissa Grass

Tessa Grass

Kailynn Harmon

Sophia Huck

Grace Joggerst

Aina Julve

Lana Kemper

Dru Koetting

Emma Kohler

Lily Largent

Gwen McKlin

Abby Moore

Riley Murphy

Alaina Naeger

Joleigh Parker

Lexy Parmer

Taylor Parson

AJ Prudent

Hope Schmelzle

Lucy Sears

Arie Taylor

Renee Vogt

Maya Watts

 

Managers:

Tessa Hager

Kali Schweigert

 

CROSS COUNTRY

Trey Bloom

Cylie Carlson

Shay Coleman

Sophia Fritsch

Rosario Garcia de Castro

Mason Gegg

Sadie Greminger

Kayden Huck

Katlynn Lay

Andrea Masip

Elena Mastracchio

Allison McCrory

Dakotah Medows

Brianna Mitchell

Hannah Naeger

Adam Oder

Martha Rieke

Corey Simmons

Vipharadee Srivichien

Nathan St. Clair

Levi Wiegand

Ayelyn Yochim

Hollyn Zangaro

 

GIRLS GOLF

Karlie Basler

Kylee Clayton

Stella Cox

Amelia Grein

Etta Heller

Paige Huck

Ava Meyer

Regean Naeger

Braelyn Palmer

Mia Schweigert

Lani Yamnitz

 

CHEER

Mariah Abt

Lilly Adams

Hannah Ahrens

Molly Bell

Sophia DeRousse

Savannah DeRousse

Haley Dimercurio

Ruth Dunn

Addison Geiler

Caitlin Gray

Gracie Heob

Meagan Jarvis

Josh Laws

Isabella Neel

Kyleigh Przygoda

Elaina Schemel

Chloe Walker

 

DANCE

Lieutenant Carter

Paris Hoy

Chloe Wolk

 

In High School Soccer:

PERRYVILLE – The Class 2 District 1 champion Perryville Pirates have moved up to the Class 2 State Semifinals.

22-3 Perryville will play 18-5 Excelsior Springs Friday at 2:30 p.m. on Field No 2 at the World Wide Technology Soccer Park in Fenton.

 

In Boys’ High School Basketball:

PERRYVILLE — The Perryville Pirates first regular season game is with Kingston Monday at Kingston. There will be ninth grade, junior varsity and varsity games beginning at 5 p.m.

CHESTER — The Chester Yellow Jackets open their boys basketball season Tuesday, November 23rd hosting Ann Jonesboro at 7:30 p.m.

STE. GENEVIEVE — The Ste. Genevieve Dragons boys’ basketball team’s first regular season game will come in the Sullivan Varsity Tournament which runs Monday, Nov. 29 through December 4th.

PERRYVILLE — The St. Vincent Indians first regular season game is in the Crystal City Tournament which runs Monday Nov. 29 through December 3rd.

JACKSON — The Saxony Lutheran Crusaders boys’ basketball team opens Monday, Nov. 29th in the Rolla “Duke” Herbert Tournament which runs through Dec. 3rd.

STE. GENEVIEVE — Valle Catholic opens its boys’ basketball season December 7th when the Warriors host Perryville.

 

In Girls’ High School Basketball:

CHESTER — The Chester Yellow Jackets will open its season tonight at the Candy Cane Classic at Gibault.

STE. GENEVIEVE — The Ste. Genevieve Dragons will host a jamboree with Notre Dame of St. Louis and Herculaneum tonight beginning at 6 p.m.

The Dragons first regular season game will come Saturday against St. Pius at the St. Paul Shootout at the Centene Center in Farmington.

JACKSON — Saxony Lutheran opens its girls’ basketball season Monday at Union at 6 p.m.

PERRYVILLE — The St. Vincent Indians first regular season game will be Tuesday at Advance at 6 p.m.

PERRYVILLE — The Perryville Pirates first regular season game will come in the Fredericktown Tournament which begins Monday, Nov. 29 and runs through Dec. 4.

STE. GENEVIEVE — Valle Catholic opens its season with its Valle Invitational Tournament which begins Monday, Nov. 29.

 

In Men’s High School Wrestling:

STE. GENEVIEVE — The Ste. Genevieve Dragons men’s wrestling team opens its season Tuesday, November 30 at Park Hills Central at 5 p.m.

STE. GENEVIEVE — Valle Catholic opens its wrestling season December 2 when they play in a tri-match with Brentwood and Ritenour at Brentwood.

 

In Women’s High School Wrestling:

STE. GENEVIEVE — The Ste. Genevieve Dragons women’s wrestling team opens Tuesday, Nov. 30 at 5 p.m.